Роберта Мецола: Європа не має послаблювати свою підтримку - фінансову, політичну або військову

13 січня 2024
Роберта Мецола: Європа не має послаблювати свою підтримку - фінансову, політичну або військову

Рішення щодо створення Українського фонду в рамках перегляду довгострокового бюджету ЄС на 2024-2027 роки, яке лідери країн ЄС розглядатимуть 1 лютого в ході спеціальної зустрічі Європейської ради, мають підтримати всі 27 країн-членів.Таке переконання сьогодні у Ризі під час спільної з прем’єр-міністром Латвії Евікою Сілінею пресконференції висловила президент Європарламенту Роберта Мецола, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Ми говорили з прем’єр-міністром про наступну спеціальну Європейську раду, безумовно, про Україну, про те, що Європа не має послаблювати свою підтримку - фінансову, політичну або військову. Тут Латвія була зразком, вона надала Україні найбільшу двосторонню допомогу відносно ВВП серед інших країн ЄС, і ця допомога залишається суттєвою… Спеціальна Європейська рада вже за три тижні має знайти погодження щодо фінансової підтримки ЄС для України шляхом утворення Українського фонду. Ми інвестуємо у відновлення, відбудову та модернізацію України», - сказала Мецола.

Вона зауважила, що зараз Україна бореться не лише за свою територію, а й як крана-кандидат відстоює європейські цінності та спільну європейську безпеку. ЄС, зі своєї сторони, за словами Мецоли, має продемонструвати єдність і солідарність у захисті України. У цьому контексті 12-й пакет санкцій ЄС має надалі послабити російську «машину війни», ЄС має продемонструвати здатність усунути всі «прогалини», які допомагають обходити європейські санкції.

Відповідаючи на запитання журналістів про те, як подолати «вето» Угорщини під час затвердження нового пакета допомоги ЄС для України, президент Європарламенту наголосила, що залишається оптимістичною в тому, що рішення про створення Українського фонду підтримають всі 27 країн-членів.

«Протягом двох минулих років ми робили те, що здавалося неможливим. Сподіваюся, і я є оптимістом у цьому, що нам вдасться досягти згоди 1-го лютого. Я також представлю (саміту – ред.) позицію Європейського парламенту. Ми наполягаємо, щоб це рішення було ухвалене всіма 27 країнами-членами та щоб фінансова допомога для України була затверджена поряд з іншими положеннями європейського бюджету, який вже сягає власних лімітів», - наголосила Мецола.

Вона зауважила, що лідери мають дійти згоди щодо виділення фінансових ресурсів, необхідних для досягнення амбітних цілей ЄС, включаючи посилення співробітництва у сфері оборони, у спільній енергетичній політиці та зміцненні стратегічної автономії Європи. ЄС має досягти «змістовного компромісу» навколо фінансування програми відновлення «Нове покоління ЄС» та щодо підтримки інших ключових програм ЄС, таких як HORIZON-Europe або ERASMUS, які не мають скорочуватися.

У свою чергу прем’єр-міністр Латвії Евіка Сіліня висловила впевненість, що під час саміту 1-го лютого лідери країн ЄС зможуть ухвалити необхідні рішення.

«Ми продовжуємо роботу, щоб переконатися, що матимемо фінансування для України. Важливо, щоб це рішення було ухвалене всіма 27-ма країнами-членами разом. Наскільки важливим для нас є забезпечити, щоб Україна стала повноправним членом Європи, настільки ж твердо ми маємо бути переконаними, що демократія перемагає у всіх наших країнах-членах і що Європа залишається сильною», - зазначила керівниця латвійського уряду.

Як повідомлялося, від початку російської агресії Європейський Союз та його країни-члени продовжують надавати Україні суттєву політичну, економічну, військову та гуманітарну допомогу, загальний обсяг якої вже сягнув майже 85 мільярдів євро. 1 лютого у Брюсселі відбудеться спеціальна зустріч Європейської ради, під час якої лідери країн ЄС мають погодити зміни до багаторічного бюджету ЄС на 2024-2027 роки, які включають, зокрема, створення Українського фонду в розмірі 50 мільярдів євро для негайної фінансової підтримки України та для її повоєнної відбудови.


Дивіться також